THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
OF QUEENSLAND INC. CHAMPIONSHIP SHOW
SATURDAY 11th December 2010

BREED SPECIALIST JUDGE

Dr. A Bryden – Gantocks SBT UK



CLASS 1 – BABY PUPPY DOG – 11 entries 2 Absent
1. DREAMCATCHER ALEAGUE OFHISOWN​- L & N Carroll
2. JOYDIVISION SHADOW PLAY - N Abela
3. DREAMCATCHER HES CONTAGIOUS - L & N Carroll /C Darragh
4. ORAZZ FIDELS AD MORTON​ - J Lacey
5. MOOSTAFFYS LIFES A JOKA - J Wall /A Mortimore

CLASS 2 – MINOR PUPPY DOG – 8 entries 1 Absent
1. WARMASTER TAKE A SHOT (IMP NZ) - S Smid/S Hughes
2. BXACT SMOOTH OPERATOR - K Roebig
3. BELLEDEN TH VIKINGS VALOR - C Thompson / B Shaw
4. ONFIRE GUNS N ROSES - S Long
5. SABOTEUR STORM HAWK - J Chamberlain

CLASS 3 – PUPPY DOG –  7 entries 1 Absent
1. RUNVS AVATAR CHOPPER - M Beagle & J Wolsgrove
2. HUDFORD ALPHA NOMAD​ - K Hudson
3. TOPLACE HIGH VOLTAGE - JA Davis
4. TAINO CHEROKEE CHARLIE - L & C Doorackers
5. WEBWILD BLACK ANGUS - T Webb

CLASS 4 – JUNIOR DOG –  13 entries 1 Absent
1. GEMRA HARD WIRED - M McFadzen/ P Abbott
2. WILTSHIRE STRAIGHT NIGHTMARE - T Middleton
3. GEMRA JOKERS RUM - P Abbott
4. ROPERBULL IN THE RED - J Wall
5. VANSTAFF GUINNESS DRAUGHT - L & G Stephenson

CLASS 5 – INTERMEDIATE DOG –  8 entries
1. AWSTRUK VALIANT DIGGER (AI)​ - A Sharpe / D Poelstra
2. SWANKY ROBERT DE BRUS - V Ross
3. WILLOWRA HUGO BOSS - K Douglas
4. BROHEZ ARCHIBALD DA ROGUE​ - K Coulson
5. LOTASTAFF RAVENS JET - D Sinnott

CLASS 9 – STATE BRED DOG – 10 entries 2 Absent
1. BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS - CA Drury
2. BKOOL SPACE CADET - R Davis
3. CH BELLEDEN WHERES PEDRO - ​I & L Stanley
4. CH SOMMOY KNIGHT ASSASIN - D & K Edwards
5. WAZLINSTAFF HAPPY JACK - W Spiller

CLASS 10 – AUSTRALIAN BRED DOG –   15 entries 1 Absent
1. CH POWERPAWS JUST DO IT - KA Lee
2. CH WILTSHIRE JUST CRUZIN - S Heselden
3. SOMMOY BLACK THUNDER - B Sommerville
4. LANDASTAFF REBEL YELL​- R Newland
5. BEDEANY RUMBA BOY - A Gray

CLASS 11 – OPEN DOG –  13 entries 5 Absent
1. GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI) -A Bawden
2. CH HIGHBOURNE DANCING BRAVE (AI) - C & J Frazer
3. UK CH TILLCARR PYROTEKNIC (JW) (IMP UK) - M O’Brien
4. GR CH GEMRA BEYOND REASON​- P Abbott
5. CH STONEHEART TOM FOOLERY - A & D Payne

Challenge Dog - GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI) -A Bawden

Reserve Challenge Dog - CH HIGHBOURNE DANCING BRAVE (AI) - C & J Frazer

CLASS 1A – BABY PUPPY BITCH – 15 entries 1Absent
1. ASHAHARA FOOLS GOLD - A & D Payne
2. ASHAHARA LOVE A LIL’ FOOLERY -TJ Payne / A & D Payne
3. ASHAHARA FOOLS POTION - J & M Hebbard
4. DREAMCATCHER ALILNAUGHTIER - L & N Carroll / M Seg
5. BENNON IMPERIAL JADE - D Bennetts

CLASS 2A – MINOR PUPPY BITCH –  5 entries Nil Absent
1. HAPUSTAFF BLACK SORCERESS - H Bartley
2. BROOKSHIRE BLACK OPAL - F & M Coetzer
3. HELLFALEATHA KIATA - G Arnold & J Eversteyn

CLASS 3A – PUPPY BITCH – 9 entries Nil Absent
1. LOTASTAFF MISS MISCHIEF - D Sinnott
2. COSTALOT YOUR SO VAIN - J Wall
3. VERYSHARP A REAL DEAL - TJ Amos
4. WEBWILD BLACK WIDOWS BREW - T Webb
5. TAINO BUTTERFLY DREAMER - L & C Doorackers

CLASS 4A – JUNIOR BITCH –  18 entries 2 Absent
1. HIGHBOURNE MAGIC OF SYDNEY (AI) - C & J Frazer
2. BLACKSHOT ITZA KINDA MAGIC - S Smid & S Hughes
3. HIGHBOURNE TRISCAY (AI) - A & W Clewley
4. CH GEMRA SPECIAL QUEST - P Abbott
5. MOKUISHLA FIRE FLY - M Beagle

CLASS 5A – INTERMEDIATE BITCH –  17 entries
1. USHERIN PANIA OF THE REEF - M Darragh
2. MOOSTAFFYS PANDA - J Wall
3. ROAIDA TOO HOT TO HANDLE - R Baker
4. STONEHEART LOVE POTION - A & D Payne
5. WILLOWRA GYPSY SPIRIT - KL Douglas

CLASS 9A – STATE BRED BITCH –   14 entries 4 Absent
1. CH BELLEDEN GALLIANO KISSES - B Shaw
2. AXLSTAFF DRAGSTRIP GIRL - D Tozer
3. WAZLINSTAFF LITTLREDBUTN - W Spiller
4. VAGASTAFF DEVILICIOUS - T & V Dart
5. CH SWANKY QUITE QUALIFIED - V Ross

CLASS 10A - AUSTRALIAN BRED BITCH - 9 entries 2 Absent
1. CH BELLEDEN ARABESQUE - B Shaw
2. CH TOPLACE NOMADS OOH LAH LAH​- J Lacey
3. DREAMCATCHER ITS NOT ABOUT HIM - L & N Carroll
4. ONFIRE AIRS N GRACES (AI) - S Long
5. MAIDENHEAVEN FOR YOU - AC Ford

CLASS 11A - OPEN BITCH - 14 entries 2 Absent
1. GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer
2. CH HAPUSTAFF WICKED WITCH - H Bartley
3. CH JODEN TEMPTRESS - K Roebig
4. CH SWANKY OOH LAH LAH - J Lacey
5. KOENDIDDA BLUE DIAMOND - Koendidda Knls

Challenge Bitch - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer

Reserve Challenge Bitch - CH HAPUSTAFF WICKED WITCH - H Bartley


BEST IN SHOW - GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI) -A Bawden

RESERVE IN SHOW - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer

OPPOSITE SEX IN SHOW - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer

BABY PUPPY IN SHOW - DREAMCATCHER ALEAGUE OFHISOWN​- L & N Carroll

OPPOSITE BABY IN SHOW - ASHAHARA FOOLS GOLD - A & D Payne

MINOR PUPPY IN SHOW - WARMASTER TAKE A SHOT (IMP NZ) - S Smid/S Hughes

OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW - HAPUSTAFF BLACK SORCERESS - H Bartley

PUPPY IN SHOW - LOTASTAFF MISS MISCHIEF - D Sinnott

OPPOSITE PUPPY IN SHOW - RUNVS AVATAR CHOPPER - M Beagle & J Wolsgrove

JUNIOR IN SHOW - GEMRA HARD WIRED - M McFadzen/ P Abbott

OPPOSITE JUNIOR IN SHOW - HIGHBOURNE MAGIC OF SYDNEY (AI) - C & J Frazer

INTERMEDIATE IN SHOW - USHERIN PANIA OF THE REEF - M Darragh

OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW - AWSTRUK VALIANT DIGGER (AI)​ - A Sharpe / D Poelstra

STATE BRED IN SHOW - CH BELLEDEN GALLIANO KISSES - B Shaw

OPPOSITE STATE BRED IN SHOW - BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS - CA Drury

AUSTRALIAN BRED IN SHOW - CH POWERPAWS JUST DO IT - KA Lee

OPP AUSTRALIAN BRED IN SHOW - CH BELLEDEN ARABESQUE - B Shaw

OPEN IN SHOW - GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI) -A Bawden

OPPOSITE OPEN IN S HOW - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer

 

 

 
 
setstats 1